Laboratorieundervisning, grunnemner
Emnekode |
Emnenavn | Tittel | Ansvarlig |
---|---|---|---|
FYS2150 | Eksperimentalfysikk | Emneansvarlige | N.F.J. Edin |
Lab.veiledere | T.S. Tveter, A. M. Rykkelid (s) x 2, K. Pitman (p), I. Hanson (s), Vikar: S.Winther-Larsen(s) |
Bacheloremner
Emnekode | Emnenavn | Oppgave | Ansvarlig |
---|---|---|---|
FYS1001 | Fysikk - basisfag for naturvitenskap og medisin | Emneansvarlig |
A. Røyne |
Medansvarlig | J. Skaar | ||
Seminarer og grupper |
O.P. Sand(s) P. L. Hauge, |
||
FYS1210 | Elektronikk med prosjektoppgaver | Emneansvarlig | K.M. Kjølerbakken(s) |
Medansvarlig | K.Røed | ||
Regneøvelser | M. Gjennestad | ||
Labansvarlig | I. Martins | ||
Lab | A. Nieweglowski | ||
Lab | P. Hoel | ||
FYS-MEK1110 | Mekanikk | Emneansvarlig | A. Görgen |
Medansvarlig | A. C. Larsen | ||
Kollokvier |
A. Heggelund(s), L. Pedersen(s) x2, |
||
FYS2130 | Svingninger og bølger | Emneansvarlig | L. Clausen |
Medansvarlig | E. Adli | ||
Kollokvier/regneverksted/lab |
E.S.Hatlen(s), |
||
FYS2140 | Kvantefysikk | Emneansvarlig | M. S. Guttormsen |
Medansvarlig | C. Persson | ||
Regneverksted/gruppe |
M.V. Bøe, |
||
FYS3120 | Klassisk mekanikk og elektrodynamikk | Emneansvarlig | A. Raklev |
Kollokvier/regneøvelser | A. Lauvland (s) | ||
FYS3140 | Matematiske metoder i fysikk | Emneansvarlig | S. Viefers |
Kollokvier/regneøvelser | Z.L. Hejlesen(s), L. L. Braseth |
||
FYS3240/FYS4240 | Datainnsamling og kontroll | Emneansvarlig | Ø. G. Martinsen |
Lab |
T.M. Berge (S) I. B. Martins |
||
FYS3400 | Kondenserte fasers fysikk | Emneansvarlig | A. Kuznetsov |
Kollokvier/regneøvelser | Y. K. Frodason (s) | ||
FYS3500 | Innføring i kjerne- og partikkelfysikk | Emneansvarlig | S. Siem (60%), A. Read (40%) |
Gruppe | D. Gjestvang (s) | ||
FYS3810/4810 | Fysikkdidaktikk | Emneansvarlig | E. Henriksen |
HON1000 | Tverrfaglig tema for honours-studenter | Emneansvarlig | A. Malthe-Sørenssen |
Kollokvier | A. Lauvland (s) | ||
MENA2000 | Faste materialers fundamentale oppbygning | Emneansvarlige | A. Kuznetsov, H. Fjellvåg (KI) |
Gruppe | K. W. Varslott | ||
MENA3000 | Funksjonelle materialer | Emneansvarlig | T. Finstad(?) |
MENA3100 | Materialkarakterisering | Emneansvarlig | A.E. Gunnæs |
Lab | A.E. Gunnæs (O. B. Karlsen) |
||
Ø. Prytz | |||
S. Diplas (ekst) | |||
O. Nilsen (KI) | |||
S. Jørgensen (KI) | |||
NAT2000 | Naturfag i praksis | M. V. Bøe | |
NAT2020V | Organisk kjemi og biologi i naturfaget 8-11 | Administrasjon | E. Henriksen |
Master/ph.d. emner
Emnekode | Emnenavn | Oppgave | Ansvarlig |
---|---|---|---|
FYS4130 | Statistisk mekanikk | Emneansvarlig | O. Syljuåsen |
Regneøvelser | O. Syljuåsen | ||
FYS4160 | Generell relativitetsteori | Emneansvarlig | T. Bringmann |
Regneøvelser | J. Gordin (s) | ||
FYS4260/FYS9260 | Mikrosystemer og elektronikk byggemetoder | Kursansvarlig | F.Strisland (II-er SINTEF) |
Lab |
C.R. Lindland E-lab |
||
FYS4310/FYS9310 | Material science of semiconductors | Emneansvarlig | E. Monakhov |
FYS4411/FYS9411 | Computational physics II | Emneansvarlig | M. Hjorth-Jensen |
Regneøvelser/lab | Ø. Schøyen (s) |
||
FYS4460 | Uordnede systemer og perkolasjon | Emneansvarlig | A. Malthe-Sørenssen |
Gruppelærer | K. Hansen (s) | ||
FYS4530/FYS9530 | Subatomær mange-partikkelteori | Emneansvarlig | L. Bravina |
FYS4535/9535 | Medisinske anvendelser av kjernefysikk | Emneansvarlig | G. Henriksen (II'er) |
FYS4565/FYS9565 | Virkemåter og bruksområder for moderne partikkelakseleratorer | Emneansvarlig | E. Adli |
FYS4620/FYS9620 | Grunnleggende plasmafysikk | Emneansvarlig | W. J. Miloch |
FYS4730/FYS970 | Medisinsk strålingsfysikk for strålingsterapi | Emneansvarlig | T.P. Hellebust (II-er fra OUS) |
FYS4740/9740 | MR-teori og medisinsk diagnostikk | Emneansvarlig | A. Bjørnerud (II-er fra OUS/Intervensjonssenteret) |
FYS4761/FYS9761 | Fysikk i medisinsk røntgendiagnostikk | Emneansvarlig | Foreleses ikke V20 |
FYS5120/9120 | Videregående kvantefeltteori | Emneansvarlig | A. Kvellestad (p) (emnet går som veiledet selvstudium) |
FYS5310/FYS9320 | Elektronmikroskopi, -diffraksjon og spektroskopi II | Emneansvarlig | Ø. Prytz |
FYS5555/9555 | Forskningsbasert partikkelfysikk | Emneansvarlig | E. Gramstad |
FYS9180 | Condensed Matter Field Theory | Emneansvarlig | O. Syljuåsen (skal det gå?) |
MENA5010/9010 | Nanophysics | Emneansvarlig | P. Mikheenko |
Labveileder |
Undervisningsfri
J. I. Moen (instituttleder)
H. Balk(utdanningsleder)
H. Sandaker (forskningsleder)
K. J. Måløy (redusert undervisning grunnet Porelab)
E. G. Flekkøy (redusert undervisning grunnet Porelab)
D.K. Dysthe (Dobbel undervisning om høsten, ansvarlig FYS2169)
J. Bergli (ansvar for mulige omlegginger i FA-programmet)
C. Lütken (sabbatsopphold)
Ikke plassert enda
E.O. Hole
T.H. Johansen
(s) = stipendiat
(p) = post doc